
- Tämä tapahtuma on mennyt.
Laitesukelluksen syventävä jatkokurssi
la 14.11.2020
Vapaa pääsy
Riihimäen Urheilusukeltajat Ry järjestää laitesukelluksen syventävän jatkokurssin.
Laitesukelluksen syventävä jatkokurssi on sukellusjohtajakurssi ja ensimmäinen vaihe sukelluskouluttajan koulutuspolulla. Kurssin käyneellä on erinomaiset sukellustaidot, ja erinomaiset tiedolliset valmiudet toimia sukellustapahtumien johtajana ja apukouluttajana Sukeltajaliiton järjestämisohjeen mukaisilla kursseilla. Kurssista myönnetään kansainvälinen CMAS Three Star Diver (P3) -sukeltajakortti.
Kurssin tavoite
Laitesukelluksen syventävän jatkokurssin hyväksytysti läpäisseellä sukeltajalla on:
- valmiudet sukellusvanhimman tehtävissä toimimiseen sukellustapahtumissa
- valmiudet toimia avustajana sukelluskursseilla
- valmiudet pakollisia etappipysähdyksiä vaativien sukellusten toteuttamiseen 40 metrin syvyysalueelle saakka
- perusteelliset tiedot sukellukseen liittyvästä teoriasta
- erinomainen sukelluksellinen yleissivistys
- laaja näkemys sukelluksen eri osa-alueista ja niiden harrastamiseen vaadittavista taidoista
- hyvä pohja kouluttajakoulutukseen pyrkimiseen
Uusimuotoinen laitesukelluksen syventävä jatkokurssi kouluttaa oppilaat korkeimpaan virkistyssukellusluokitukseen, joten kurssille tulevan oppilaan oletetaan hallitsevan jo valmiiksi sukellustaidot niin sujuvasti, että hän on tämän kurssin ja vaadittavan käytännön harjoittelun jälkeen valmis laitesukelluksen kouluttajakurssille. Kurssilla ei enää opetella sukeltamaan, vaan perustaitoharjoituksissa ainoastaan tarkistetaan oppilaan taitotaso ja erityisesti valmiudet toimia myös erilaisissa poikkeustilanteissa.
Pääsyvaatimukset
- Riihimäen Urheilusukeltajat ry:n ja Sukeltajaliiton jäsenyys.
- 18 vuoden ikä kurssin päättyessä. Kurssille voidaan hyväksyä oppilaaksi jo 17-vuotias henkilö, jolta edellytetään huoltajan kirjallista lupaa osallistua kurssille. Lupa on esitettävä kurssin alussa kurssin vastuukouluttajalle.
- Voimassaoleva CMAS**, NAUI Advanced Scuba Diver, PADI AOWD -kortti tai vastaava jonkin muun kansainvälisen sukelluskoulutusjärjestön jatkokoulutustason laitesukeltajakortti sekä kurssin alkaessa osoitettu voimassaolevaa kortitusta vastaava tieto- ja taitotaso.
- Voimassaoleva Rescue Diver -kortti
- Voimassaoleva ensiapupätevyys
- Voimassaoleva hapenantopätevyys
- Vähintään 60 kirjattua sukellusta, joista
- 20 sukellusta 20–30 m syvyysalueella
- 3 yösukellusta
- Kokonaisuutena monipuolinen ja vaihteleva sukelluskokemus, esim. hylkysukellus, jääsukellus, nitroksisukeltaminen, sukeltaminen virtaavassa vedessä jne.
Kurssin hinta on 160€. Aikataulut sovitaan osallistujien kesken. Kurssille ilmoittautuminen päättyy 14.11.2020
Kurssin vastuukouluttajana toimii M2-kouluttaja Vili Mononen. Lisätietoja