Riihimäen Urheilusukeltajat ry järjestää perinteisen syksyn sukellusleirin Kaatialan louhoksella Kuortaneella 10-12.10.2025. Kaatialan louhos soveltuu kaikentasoisille laitesukeltajille ja tarjoaa aina jotain uutta tutkittavaa. P1-tason sukeltajat voivat sukeltaa louhoksen matalassa päässä, ja kokeneemmat sukeltajat syvässä päässä.
Paikalle saavutaan perjantaina oman aikataulun mukaan. Kimppakyydeillä kuljettaessa myös matkakulut pysyvät kohtuullisina. Riihimäeltä matkaa Kaatialaan kertyy noin 270 km.
Perjantaina on mahdollisuus tehdä iltasukellus, jos on ajoissa paikalla. Paluu tapahtuu sunnuntaina sukellusten jälkeen.
Majoitus on on järjestetty perinteisille Sarvikkaan koskimökeille, mistä on varattu kaikki mökit seuran käyttöön: http://www.sarvikkaankoskimokit.fi/. Mökkien osoite on Ylämyllyntie 9, Kuortane (eri mökit kuin kartassa louhoksen vieressä sijaitsevat mökit).
Seuran matkakompressori on mukana, joten paineilmatäytöt onnistuvat niin montun reunalla kuin mökilläkin. Nitrox-kortitetuille saatavilla haluttaessa nitroksia. Seuran ulkopuolisilta/ilmakortittomilta mukaan lähtijöiltä peritään lisäksi kompressorin käyttömaksuna 10 euron kertamaksu koko viikonlopun osalta.
Jokainen lähtijä hankkii omat eväät tai lähtijöiden kesken voidaan sopia myös yhteisistä muonituksista. Louhoksella on mahdollisuus paistaa makkaraa nuotiolla.
Leirin hinta seuran jäsenille 40€ / osallistuja / viikonloppu, jonka seura laskuttaa ennen leirin alkua. Ilmoittautuminen tämän sivun lomakkeen avulla. Jos paikkoja jää, voidaan 30.8. alkaen mukaan ottaa myös seuran ulkopuolisia, joille hinta 50€/hlö. Leirimaksun lisäksi veloitetaan laskutuslisä 2,5€/lasku.
CMAS Two Star Diver -kurssilaisille on varattuna muutama paikka. Kurssille osallistuvien ei tarvitse ilmoittautua ao. lomakkeella. Mikäli kurssilta jää paikkoja yli, ne vapautuvat jakoon viimeistään 1.9. eteenpäin.
Ilmoittautuminen leirille on sitova, mutta jos ilmoittautumisen jälkeen sinulle tulee este osallistua sukellusleirille, voit luonnollisesti myydä paikkasi toiselle lähtijälle.